אודות

ברוכים הבאים לכוורת, מרכז המבקרים לגידול דבורים וייצור דבש בבית חורון

מי לא טעם דבש מתוק? ומי לא נפגע מעוקץ מר? הדבש והעוקץ הם סיפור חיינו. אי אפשר בלי דבש אך גם אי אפשר עם יותר מדי דבש ואי אפשר עם יותר מדי עוקץ אך גם אי אפשר בכלל בלי עוקץ. הדבש והעוקץ הולכים ביחד ומאזנים זה את זה. הכוורת שוכנת במחוז הדבש והעוקץ.

לפני כ3,500 הוקם הישוב המקראי בית חורון על ידי שארה ששרדה את תבוסת אחיה לאנשי גת, מעז יצא מתוק, ושארה נותרה לאביה אפרים בן יעקב המתאבל על בניו. כ200 שנה לאחר מכן, רדף יהושע בן נון אחר חמשת מלכי האמורי הנמלטים דרך מורד בית חורון, וכשהם דמיינו שהכל דבש, עקצו אותם ישראל באמצעות אבני אלגביש שניתכו עליהם מהשמים. תרגיל עוקץ דומה, באותו מקום, ביצע אלף שנה לאחר מכן יהודה המכבי לסירון הסאלוקי וחייליו.

הדבש והעוקץ מאפיינם את ההרים והטבע באזור, שילובים בין זעתר מלוח וזיתים מרים לצד דבש דבורים מתוק, בין פרחים ססגוניים לסירה קוצנית, בין צבאים עדינים לחזירי בר ובין מרכז הארץ לאווירה כפרית.

הישוב בית חורון נולד מתוך השממה וחודש בשנת תשל"ז 1977 בסמוך לאתר המקראי בחבל בנימין. הכוורת הוקמה ע"י הדבוראי עומרי רוזנר, לוחם משוחרר ביחידה מובחרת, שחווה על בשרו בעשרות מבצעים ואימונים את המתיקות שמגיעה לאחר מאמץ והעביר סדנאות מנהיגות מגוונות בנושא.

הכוורת נבנתה מאפס, בעמל רב, בעשר אצבעותיו ובעזרת חבריו, על מנת לקחת את המבקרים למסע  בעזרת עולמה המרתק של דבורת הדבש.
המסע בכוורת שם דגש על חשיבות הדבורה בעולם המודרני, בכוורת תוכלו ליהנות מפעילויות שונות הקשורות לעולמן של הדבורים אשר מתאימות לכל גיל ובכל ימות השנה.

ב"כוורת" חנות בוטיק ובה מגוון רחב של מוצרים המופקים ממוצרי המכוורת דבש טהור מפריחות שונות, יערות דבש, נרות מדונג, סבונים מדונג, כוורות ממוחזרות המשמשות אקססוריז לבית ואפילו בירה מקומית מדבש.

למי שמחפשים קצת אתגר, ניתן לצאת מהכוורת גם לטיולים רגליים, ג'יפים וטרקטורונים בנוף פסטורלי ושקט סביב בית חורון. רכס הראש השוכן צפונית לבית חורון טומן בחובו שמורת טבע מדהימה אשר צופה על מישור החוף מכוון מערב ועל נבי סמואל וירושלים ממזרח, ברכס הראש נצפו עדרי צבאים, משפחות חזירי בר, דורבנים. בשמורה גם מעיין ובאר והרבה היסטוריה שנגלת לנגד עינינו.

סגירת תפריט
0

The Cart is Empty
No Product in the Cart!
×
×

עגלת קניות

דילוג לתוכן